Kako postati profesionalni vozač

Da li uživate biti za upravljačem i želite zaraditi novac to radeći? Pa, mogli biste i smatrati profesionalnim vozačem. Iako posao zvuči vrlo jednostavno, on sa sobom nosi brojne odgovornosti prema poslodavcu i onima koje vozite. Da biste ispunili zahtjeve klijenata, morate se suočiti s osobama različitih osobnosti, a ponekad i izvan vašeg službenog opisa posla.

Je li to put karijere za vas?

Pogledajte također: Kako postati inženjer oružja u SAD-u

Što je profesionalni vozač?

Vozač je profesionalni vozač koji je angažiran za prijevoz ljudi. Koriste kombije, limuzine i luksuzne automobile; To je također dio njihovih dužnosti vozila skladištiti sadržajima i održavati ih sjajnim i čistim. Za njih je važno znati kako obavljati osnovno održavanje vozila i biti u stanju izvijestiti o bilo kakvoj nedoumici u vezi s njegovim radom.

Profesionalni vozač može biti samozaposlen ili pružiti usluge nekoliko različitih putnika ili čak raditi za privatnu tvrtku, osobu ili vladu. Najuspješniji su obično na pozivu kako bi mogli odgovoriti na sve potrebe svojih klijenata.

Istražite opis posla

Dužnosti vozača mogu se razlikovati ovisno o prirodi vašeg posla, ali za većinu radnih mjesta od vas će se trebati izvršiti sljedeće zadatke:

  • Odaberite putnike s njihove lokacije
  • Pomažite putnicima pri ulasku ili izlasku iz vozila kao i ukrcavanju / istovaranju njihove prtljage
  • Prevoz klijenata do odredišta
  • Odaberite najbrže ili najsigurnije rute
  • Provjerite uvjete automobila
  • Održavajte čisto vozilo
  • Opremite vozilo svim potrebnim sadržajima
  • Vodite evidenciju o troškovima automobila

Radno okruženje

U SAD-u su vozači i taksisti u 2014. imali oko 233.700 radnih mjesta. Najviše je bilo zaposleno u sljedećim industrijama:

  • Taksi i limuzina: 21%
  • Zdravstvena i socijalna pomoć 15%
  • Ostali tranzitni i kopneni prijevoz putnika 10%

Također, 1 od 5 vozača su samozaposleni.

Raspored rada ovih stručnjaka varira; 1 od 5 je radio s skraćenim radnim vremenom u 2014., dok su vikend ili večernji rad, kasno u noć ili rano ujutro vrlo česti. To znači da su njihovi rasporedi rada vrlo fleksibilni, bez ikakvog nadzora ili bez ikakvog odmora i mogu napraviti pauze kada nema putnika.

očekivana plaća

Srednja godišnja plaća vozača u SAD-u od 22. veljače 2017. iznosi 32, 005 USD, ali to može uvelike varirati ovisno o različitim čimbenicima.

U Velikoj Britaniji to iznosi otprilike 28.000 funti.

Bitni zahtjevi

Vjerodostojnost: U SAD-u većina poslodavaca zahtijeva da podnositelj zahtjeva ima srednjoškolsku diplomu ili ekvivalent. Najvažniji uvjeti za vozača su legalna vozačka dozvola i čista evidencija vožnje. Nabavite vozačku dozvolu da povećate svoje šanse za zaposlenje kao profesionalac. Neke države također zahtijevaju da se stekne medicinska potvrda za dopuštenje prijevoza putnika. Provjerite u Odjelu za motorna vozila u vašoj državi za ove zahtjeve i postupak prijave.

Uk zahtjevi za Ujedinjeno Kraljevstvo su slični, obično trebate imati punu vozačku dozvolu, ali neki poslodavci će možda zahtijevati da imate dodatnu obuku poput naprednog vozačkog ispita, da možete govoriti drugim jezikom ili da ste bili u oružanim snagama.

Ostali zahtjevi

Obuka na radnom mjestu obvezan je preduvjet većine poslodavaca. Neki imaju minimalnu dobnu dob i smatraju posebne vozačke sposobnosti poput vožnje i parkiranja dugih automobila plusom. Većina poslodavaca danas također zahtijeva tehnike vožnje u obrani.

vještine

Dobra osobnost ključno je djelovanje za vozača. Također, posao će zahtijevati da budete:

Znajući: Vaš poslodavac očekuje vas da poznajete sve ulice, hotele, kazališta, klubove, trgovačke centre i umjetničke galerije. Također ćete se morati informirati o različitim aspektima koji će zanimati vaše klijente. Putnici šofer tretiraju kao vratar na kotačima. Od vas će se očekivati ​​da odgovorite na mnoga pitanja o lokaciji u kojoj se nalazite ili na koju se uputite.

Osobno: Najveća vještina profesionalnog vozača je sposobnost da se bavi ljudima s različitim osobnostima. Neće svi ljudi poštovati vaš posao, biti ljubazni ili ljubazni. Upoznat ćete ljude koji su mrzovoljni, izbirljivi i zahtjevni, samo nekoliko njih. Neki će se prema vama odnositi dostojanstveno, a neki kao pomoć. Mogućnost ostati usredotočena u svim situacijama je bonus u industriji.

Diskretan: Šofer vidi i čuje mnoge stvari, od kojih bi neke mogle donijeti novinske naslove, prekinuti brakove ili izložiti poslovanje tvrtkama. Mnogi su vozači izgubili posao zbog nemogućnosti čuvanja onoga što čuju u tajnosti.

Profesionalno: biti vozač u svim prilikama najvažniji je kao vozač. To uključuje iskusan razgovor s klijentima, odijevanje prema zahtjevu poslodavca i posjedovanje svih vaših dokumenata kako biste izbjegli neugodna kašnjenja i scenarije s vlastima.

U kontroli: Osiguravanje da klijenti održavaju profesionalne granice u automobilu čini vašu karijeru ugodnijom i štedi vam nepotrebne nevolje. Na primjer, klijenti bi trebali znati da ne vozite kroz crvena svjetla ili ne dopuštate drogu u automobilu.

Izgledi za karijeru

Američki zavod za statistiku rada projicira 13-postotni rast zaposlenosti za vozače između 2014. i 2024. Taj rast je posljedica povećanja usluga vožnje putem mobilnog uređaja. Razmislite o upisu na specijalizirane tečajeve na fakultetu za obučavanje vozača kako biste unaprijedili svoje karijerne izglede. Uz dovoljno radnog iskustva, možete zaraditi unapređenje i postati supervizor, menadžer flote ili bilo koje drugo rukovodstvo.

Biti vozač je vrlo vidljiv servisni položaj. Iako može zvučati kao lagan zadatak, spletke posla mogu imati zadatak. Ako mislite da ćete nastaviti ovu karijeru, strpljenje i mogućnost da ostanete profesionalni su najvažniji.

Jeste li to ikada smatrali karijerom? Javite nam se u odjeljku s komentarima u nastavku…

Pogledajte također: Kako postati tester namještaja

Ovaj je članak izvorno objavljen u rujnu 2014.

Ostavite Komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here