Kako postati radiolog

Ako pogledate bilo koji popis najbolje plaćenih poslova ili pregledate izglede za široku lepezu karijera, obično ćete naći posao radiologa. Od zadovoljstva poslom do natjecateljske plaće i ravnoteže između radnog i privatnog života radiolog obično ispucava prvih 10, zbog čega više mladih ulazi na ovo polje, a stariji radnici prelaze u novu karijeru.

Zbog sve većih potreba za zdravstvom, sve više zdravstvenih klinika, bolnica i drugih zdravstvenih ustanova zapošljavaju radiologe - ili barem pokušavaju. Dok mnogi ljudi studiraju da postanu radiolozi, ponuda još uvijek ne zadovoljava potražnju, a to je problem preopterećenog zdravstvenog sustava. To također ukazuje da radiolozi mogu dati veću plaću, a to je uvijek pozitivno!

Možda tražite karijeru da biste primili zgodnu plaću. Možda tražite da ostavite svoj stari posao zbog nove prilike. Ili možda razmišljate o dodavanju kvalifikacija. Bez obzira na slučaj, uvijek treba dodati radiologiju na vrh popisa.

Istražimo kako izgleda ta nagrađivačka karijera i koje korake trebate poduzeti da biste postali radiolog.

1. Istraživanje profesije

Stanovništvo raste, zdravstveni sustav nema dovoljno resursa i nedostatno je, a potražnja za medicinskom skrbi samo raste. Potrebno je puno stručnjaka koji se brinu o pacijentima i pomažu ostalim članovima osoblja. U ovom trenutku vjerojatno razmatrate bilo koji broj područja zdravstva i pokušavate uskladiti ono pravo s vašim ciljevima karijere i osobnošću. Radiologija može biti vaša budućnost.

Opis posla

Kroz sveobuhvatnu obuku i edukaciju radiolog će izvesti i pregledati medicinske slike, koje uključuju MRI, CT skeniranje, ultrazvuk i X-zrake - ne zahtijevaju nikakve invazivne postupke. Ovi profesionalci rade s najnovijim tehnologijama za obradu slika, mada su radiološki tehničari obično oni koji koriste računalne tomografske (CT) skenere i rentgenske fotografije. Radiolozi su također specijalizirani za druga područja, poput interventne radiologije, radijacijske onkologije, dječje radiologije, snimanja dojke i nuklearne medicine.

Evo nekih njihovih svakodnevnih obaveza i odgovornosti:

  • tumačenje rezultata ispitivanja nakon određene vrste ispitivanja
  • dijagnosticiranje bolesti pacijenata i upućivanje pacijenata na specijaliste na liječenje
  • ispitivanje povijesti bolesti pacijenata kako bi se osiguralo da pacijenti neće naštetiti testovima
  • komunikacija s kolegama o pacijentima, tehnologijama, uredskim protokolima i propisima
  • savjetujući se s drugim liječnicima o završenim MRI-ima, rendgenu i ultrazvuku njihovih pacijenata
  • delegiranje zadataka osoblju, od administrativnih poslova do tehničkih poslova
  • provođenje industrijskih, vladinih ili uredskih standarda kako bi se osigurala sigurnost pacijenata
  • sudjelovanje u programima kontinuiranog obrazovanja i funkcijama industrije.

Suštinske vještine i kvalitete

Kad uđete u radiološku arenu, trebat će vam mnogo više od samo sveučilišne diplome obješene na vaš zid. Brzo ćete otkriti da vam je potrebno ne samo imati odgovarajuće obrazovanje, već i sudjelovati u raznovrsnim treninzima i sveučilišnim programima da biste povećali svoju kvalifikaciju.

Na stol će trebati donijeti i sljedeće vještine i kvalitete:

  • velika pažnja prema detaljima - dok svaki dan ocjenjujete desetine rezultata ispitivanja, morate osigurati da pomno češljate svaku sliku, izvještaj i dosje pacijenta
  • izvrsne komunikacijske vještine - osim što svakodnevno razgovarate sa svojim osobljem, također ćete stupiti u rutinski kontakt s drugim medicinskim stručnjacima izvan vašeg ureda, uglavnom s pacijentima
  • iznimne vještine kritičkog razmišljanja - za najteže slike možda ćete trebati stimulirati svoje male sive stanice i razmišljati izvan okvira kako biste utvrdili koja je točka na rendgenu ili kako pacijent može podnijeti MRI
  • dobre vještine skrbi o pacijentima - istina je da je zdravstveni sustav preopterećen, što znači da služba za korisnike preuzima zadnje mjesto na liječenje, ali stručnjaci su malo drugačiji; ovo sugerira da možete imati više intimnog, međusobnog odnosa sa svojim pacijentima
  • tehnička znanja - budući da svakodnevno radite s najmodernijom opremom, trebate dobro poznavati brojne tehnologije
  • snažne vještine upravljanja vremenom - kao i bilo koji drugi posao u zdravstvenom sektoru, vi ćete vidjeti brojne pacijente kada ste u uredu, tako da morate učinkovito upravljati svojim vremenom, jer ćete u protivnom zaostajati i pacijenti će biti vidljivi kasno
  • sposobnost za rad u stresu - možda je to malo vremena ili zato što je količina zahtjeva prevelika, ali biti radiolog može biti prilično stresno nastojanje; to je dio posla.

Radno vrijeme i uvjeti

Ovisno o tome gdje ste zaposleni, možete raditi od ponedjeljka do petka, od 9 do 17 sati ili biste mogli raditi na smjeni u lokalnoj općoj bolnici. Većinom radiolozi rade u okruženju uredskog stila, radeći više od 40 sati tjedno - trećina će raditi više od 50 sati svakog tjedna, s početkom u 8 sati.

Radni uvjeti mogu varirati od radiologa do radiologa. Ako imate vlastitu praksu, tada možete odrediti vlastite sate i vidjeti onoliko pacijenata dnevno koliko želite. Međutim, ako radite u bolnici, možda ćete imati više kaotičnog rasporeda, ponekad vidjeti desetine pacijenata dnevno, a sveukupno više od 60 sati.

Izgledi za plaću

Zavod za statistiku rada (BLS) izvještava da godišnja srednja plaća liječnika i kirurga (koja uključuje specijaliste radiologije) u SAD-u iznosi 208.000 USD (158.360 £) godišnje ili oko 100 USD (76 £) po satu. Vaša očekivanja plaća mogu doseći čak 500 000 USD (380 680 funti) nakon 10 godina posluživanja u industriji.

U međuvremenu, kao početni bolnički liječnik u Velikoj Britaniji, zarađivat ćete između 26 350 (34 610 USD) i 45 750 £ (60 090 USD) godišnje. Međutim, što više iskustva sakupljate, to ćete više zaraditi - nakon nekoliko godina rada u industriji, možete vidjeti kako vam se plaća smanjuje za čak 102.500 funti (134.630 dolara).

Izgledi za posao

Poslovi su za radiologe vani i ostat će još nekoliko godina.

U SAD-u se procijenjena stopa rasta za radiologe procjenjuje na 13% u razdoblju između 2016. i 2026. Brojka je u Velikoj Britaniji usporediva i kreće se između 9% i 12%.

Na uskom tržištu rada možete biti sigurni da nećete stajati na liniji nezaposlenosti, zahvaljujući "učinku baby booma" jer mnoge starije generacije odlaze u mirovinu.

2. Dobijte kvalifikacije

Kao i bilo koji drugi liječnik, i radiološka edukacija započet će s dodiplomskim programom. Njihovo obrazovanje mora se sastojati od matematike, znanosti i pismenog komuniciranja, što su svi potrebni preduvjeti za upis u pred-medicinski program.

Nakon toga slijedi medicinski fakultet. Vaše školovanje bit će jako usmjereno prema organskoj kemiji, medicinskoj etici, ljudskoj anatomiji, farmakologiji i fiziologiji. Nakon što steknete diplomu, obavezno se prijavite u strukovno udruženje, poput Radiološkog društva Sjeverne Amerike (RSNA), ako ste u SAD-u, Kanadi ili Meksiku.

Prije nego što uđete u radnu snagu, od vas će se trebati završiti jednogodišnji program boravka, inače poznat kao prijelazna ili pripravnička godina. Da biste poboljšali svoje kvalifikacije, vaše prebivalište će trebati biti akreditirani radiološki rad koji će se razlikovati od rada s dijagnostičkom opremom do prikazivanja vaših podvrsta, uključujući dječju radiologiju ili vaskularnu radiologiju.

Konačno, čim završite prebivalište, morat ćete napisati ispit za ispit kako biste postali certificirani radiolog. Ispit možete napisati u roku od šest godina od završetka boravka - ali što ranije, to bolje! Postoje dva ispitivanja: vaš radiološki ispit i vaš specijalni test.

Budite upozoreni: ako ne uspijete na ispitima, morate obaviti još jednu godinu boravka.

3. Svoj prvi posao

Prednost rada u zdravstvu je ta što u trenutku kada tražite posao već imate dosta iskustva. Kad se uzmete u obzir za stažiranje, ispit za boravka i za ispite - vjerujte nam: studiranje na ispitu za vanredne je honorarni posao - vaš CV i LinkedIn profil bit će prilično opsežni.

Naravno, to ne znači da se ne biste trebali potruditi uložiti svoju prvu priliku za zaposlenje. I dalje ćete trebati sastaviti profesionalni životopis u kojem ćete istaknuti svoje kvalifikacije, prodati se budućem poslodavcu i obavijestiti bolnice ili klinike da ste još uvijek spremni pohađati tečajeve za poboljšanje svoje stručnosti.

Iako opskrba diplomiranih studenata radiologije i dalje ostaje nedovoljna da zadovolji potražnju, okruženje se počnu malo gužvati - i u Europi i u Sjevernoj Americi. Dakle, vjerojatno ćete dobiti položaj, ali ne biste ga trebali uzimati zdravo za gotovo.

4. Razvijte svoju karijeru

Budimo iskreni: niste odrastali s ciljem da postanete radiolog - nikada vas nije zanimalo snimanje rendgenskih zraka u dobi od četiri godine (možda imate rendgenski vid, ali to je druga priča). Rečeno je da je radiologija sjajan izbor karijere za milenijalce i generaciju Zers koji se osjećaju zaglavljeni bez ikakvih ozbiljnih mogućnosti karijere.

Da biste postali radiolog, trebat će vam mnogo da studirate, uložite puno fizičkog rada i nastavite usavršavati svoje kvalifikacije. Na kraju dana, međutim, to se sve isplati, jer primate velikodušnu plaću, radite u brzom okruženju i poboljšavate zdravlje pacijenata.

I ne trebate se slagati s time da ste ni radiolog. Možete se popeti ljestvama, kao i u bilo kojoj drugoj karijeri. To znači da možete otići od radiologije do šefa bolničkog odjela do direktora neprofitne organizacije koja posvuda napreduje o uzrocima radiologa.

Kad ste radiolog, vaša karijera nikad ne zaostaje. Neprestano nadograđujete svoje znanje, proučavate najnovije tehnološke trendove, učite o najnovijim tretmanima i upoznajete nove ljude. Rijetko se osjećate zaglavljeno, što je prilično uobičajeno za toliko profesionalaca u bezbroj industrija, uključujući zdravstveni sektor.

Radiologija možda nije vaša strast - vjerojatno se niste vidjeli prije deset godina kako obavljate MRI. Međutim, što se više ukorijenite u ovu profesiju, to ćete se strastvenije osjećati. Ubrzo kada otkrijete skrivenu bolest u pacijentovom tijelu i preusmerite podatke liječniku da ih liječi, osjetit ćete ogromno zadovoljstvo. I nije li to ono što želimo u poslu?

Jeste li na putu da postanete radiolog? Možda ste se već etablirali kao uspješan profesionalac na tom polju? Pridružite se razgovoru dolje i podijelite s nama svoje misli i iskustva.

Ostavite Komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here